Leonard Cohen w Warszawie – 1985 rok

Alleluja - gazetka o CohenieW 1985 r. Leonard Cohen wystąpił po raz pierwszy w Polsce. Zacząłem słuchać jego piosenek trzy lata później. Mam jeszcze starą, pożółkłą gazetkę zatytułowaną „Alleluja”, poświęconą Cohenowi – są tam teksty, nuty i zdjęcia, a także tekst na temat koncertu oraz przekłady Macieja Zembatego.

Ten koncert stanowi dla mnie prawdziwą legendę. Przez lata żałowałem, że byłem wtedy za młody, by w nim uczestniczyć. Że poznałem pieśni Cohena później. I dziś, kiedy na blogu Allana zobaczyłem ten post, ruszyła w mojej głowie lawina. Poszperałem nieco głębiej – i proszę – kilka niesamowitych nagrań na YouTube – prosto z warszawskiego koncertu. Szukajcie tutaj.

A na anglojęzyczny blog Allana (1heckofaguy.com) zapraszam nieustannie. Również tych, którzy są ciekawi wykonania na żywo piosenki Cohena, która ukaże się na przygotowywanej właśnie płycie z całkiem nowymi utworami…

Przy okazji: znalazłem ciekawy wywiad z Maciejem Zembatym na temat jego spotkań z Cohenem, o których szerzej pisze w książce Mój Cohen (polecam!), na temat swoich przekładów (mimo wszystko nie mogę się do nich przekonać) i koncertach Mistrza. Zapraszam tutaj.

Tymczasem wkrótce trafi do mych rąk Live in London – wydany 31 marca pierwszy w karierze Mistrza koncertowy album DVD. Do nabycia również w wersji audio. Na pewno wkrótce napiszę – i powiem w Radiu Żak – o nim więcej.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zablokowane.